Przejdź do treści

Możliwość dochodzenia środków utrzymania od dziadków dziecka uprawnionego do alimentów

Do naszej Kancelarii zwróciła się Klientka, która nie mogła uzyskać dla swoich małoletnich dzieci zasądzonych alimentów od ich ojca, ponieważ egzekucja była całkowicie nieskuteczna.

Tymczasem rodzice ojca dzieci, czyli dziadkowie ojczyści uzyskiwali stałe, o średniej wysokości świadczenia emerytalne, jednak dobrowolna pomoc od nich była bardzo rzadka.

W tej sytuacji zaproponowano możliwość złożenia pozwu o alimenty od dziadków ojczystych, ponieważ same dochody i możliwości finansowe matki dziecka nie były wystarczające na pokrycie wszystkich potrzeb dzieci (istniało stałe zadłużenie z tytułu opłat mieszkaniowych, nie mogły zostać zaspokojone wszystkie potrzeby lecznicze dzieci). Jednocześnie, pomimo niemożności zaspokojenia wszystkich podstawowych potrzeb, matka dzieci nie kwalifikowała się do uzyskania środków z Funduszu Alimentacyjnego, ponieważ próg dochodowy był przekroczony.

Po wniesieniu pozwu, Sąd na pierwszej rozprawie uwzględnił powództwo w całości, a także obciążył pozwanych kosztami postępowania.

W powyższej sprawie najistotniejsze stało się wykazanie niemożności zaspokojenia swoich usprawiedliwionych potrzeb życiowych przez osoby uprawnione do alimentacji. Ta istotna okoliczność może być wykazana na wiele sposobów, przy czym jak się wydaje dowody z dokumentów mają tutaj największą wagę dowodową, ale nie wyklucza się w żaden sposób dowodu ze świadków.

Zobacz inne wpisy w kategorii:
Strefa wiedzy - Prawo rodzinne i opiekuńcze

ZAPYTAJ ADWOKATA ONLINE

  Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Treść zgody: kliknij tutaj

  DANE KONTAKTOWE

  Aleja Niepodległości 87
  43-100 Tychy

  Poniedziałek – Piątek
  9:00 – 17:00

  Czwartek
  9:00 – 15:00

  Telefon: +48 32 218 40 40
  E-mail: kancelaria@adwokacitychy.pl