Przejdź do treści

Obrona przed pozwem o zapłatę długu przedawnionego

Do naszej Kancelarii zwrócił się Klient, który otrzymał z Sądu pozew o zapłatę znacznej kwoty tytułem zwrotu pożyczki udzielonej przed wieloma laty. Pozwany nie posiadał w zasadzie żadnej dokumentacji dotyczącej pożyczki, choć  kwota żądania była znaczna. Jedynymi posiadanymi dokumentami były potwierdzenia wpłat niektórych rat dokonywanych przed kilkoma latami.

Po udzieleniu pełnomocnictwa Adwokatowi, sporządzona została odpowiedź na pozew, a następnie na rozprawie podniesione zostały kwestie dotyczące możliwości przedawnienia żądania zapłaty, a także niewykazania podstawy żądania oraz – z uwagi na dokonanie cesji – braku legitymacji procesowej nabywcy wierzytelności. Już na pierwszej rozprawie Sąd wydał wyrok, na mocy którego powództwo zostało oddalone w całości oraz zasądzone zostały koszty zastępstwa procesowego na rzecz pozwanego, albowiem powód nie przedstawił dowodów, które by zaprzeczyły zarzutom odpowiedzi na pozew, w szczególności zarzutowi przedawnienia.

W przedmiotowej sprawie najistotniejszym działaniem Kancelarii było opracowanie zarzutów do żądania pozwu, w tym terminów możliwego przedawnienia długu. W tego rodzaju sprawach, zwłaszcza gdy z pozwem występuje nabywca wierzytelności (najczęściej tzw. firma windykacyjna) – bardzo istotne jest również przeanalizowanie dokumentacji załączonej do pozwu, albowiem bardzo często jest ona niekompletna, choć na pierwszy rzut oka nie jest to dostrzegalne.

Zobacz inne wpisy w kategorii:
Strefa wiedzy - Prawo cywilne

ZAPYTAJ ADWOKATA ONLINE

  Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Treść zgody: kliknij tutaj

  DANE KONTAKTOWE

  Aleja Niepodległości 87
  43-100 Tychy

  Poniedziałek – Piątek
  9:00 – 17:00

  Czwartek
  9:00 – 15:00

  Telefon: +48 32 218 40 40
  E-mail: kancelaria@adwokacitychy.pl