Przejdź do treści

Postępowanie o dział spadku i zniesienie współwłasności – spłata należna po zmarłym rodzicu

Do Kancelarii zwrócił się Klient, który pomimo wieloletniej korespondencji z przyrodnim bratem nie był w stanie uzyskać dobrowolnie należnej mu spłaty z tytułu dziedziczenia po zmarłym ojcu.

Pierwszym krokiem Kancelarii była ostateczna próba przedsądowego rozwiązania zaistniałego sporu, polegająca na wystosowaniu wezwania do zapłaty połączonego z propozycją polubownego zniesienia współwłasności. Po wymianie kilku pism i e-maili pomiędzy Kancelarią a pełnomocnikiem strony przeciwnej, konieczne stało się skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego, ponieważ proponowane wysokości, jak i termin spłat były niewystarczające.

Po uzyskaniu koniecznej dokumentacji z Wydziału Geodezji oraz Wydział Ksiąg Wieczystych (zniesienie współwłasności obejmowało nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnym i gospodarczymi oraz nieruchomości rolne), skierowany został do Sądu wniosek o podział majątku wspólnego, dział spadku i zniesienie współwłasności. Zgłoszone wnioski dowodowe, w tym o przesłuchanie istotnych świadków oraz dowód z opinii biegłego geodety i rzeczoznawcy majątkowego sprawiły, że już na pierwszej rozprawie doszło do ugody obejmującej spłaty ponad dwukrotnie wyższe niż proponowane przez uczestnika postępowania w postępowaniu przedsądowym. Sformułowane wnioski, w świetle całokształtu sprawy, sprawiły, że strona przeciwna uznała w dużej części roszczenie wystosowane przez Kancelarię w imieniu Mocodawcy, natomiast ugodowy sposób zakończenia sporu pozwolił zaoszczędzić obu stronom istotnych kosztów.

Zobacz inne wpisy w kategorii:
Strefa wiedzy - Prawo cywilne

ZAPYTAJ ADWOKATA ONLINE

  Wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Treść zgody: kliknij tutaj

  DANE KONTAKTOWE

  Aleja Niepodległości 87
  43-100 Tychy

  Poniedziałek – Piątek
  9:00 – 17:00

  Czwartek
  9:00 – 15:00

  Telefon: +48 32 218 40 40
  E-mail: kancelaria@adwokacitychy.pl